Zaštita PALMI

Jednostavno i učinkovito rješenje protiv štetnika na palmama i divljem kestenu

Što podrazumijeva zaštita palmi?

Palme i drveće nedvojbeno čine naša mjesta i gradove privlačnijim mjestima za život i rad. Za mnoge, palme i drveće definiraju naše urbano okruženje. Šetnja parkom ili ulicom s palmoredom stvara osjećaj blagostanja, zdravlja i vitalnosti. Palme su stabla koja definiraju mediteranske i južnoeuropske gradove. Ipak, njihovo postojanje je sada pod velikom prijetnjom štetnika – crvene palmine pipe (Rhynchophorus ferrugineus) i palminog drvotoča (Paysandisia archon).

Zaštita palmi ključna je za održavanje iskonskog karaktera i dojma ovih mjesta i gradova. Često je primarni odgovor na napad palmine pipe agresivna rezidba i uklanjanje grana. Obrezana stabla izgledaju neugledno na prestižnim javnim površinama i, prečesto, invazivane mjere ne uspijevaju ukloniti štetnika i pospješuju zarazu bolestima što jako umanjuje imunitet biljke. Sve to narijetko razultira rušenjem i uklanjanjem palmi.

Oporavljena ili ponovno zasađena stabla obično nastradaju od ponovljenog napada štetnika. U nekim primjerima to je dovelo do toga da su čitavi palmoredi povijesno važnih palminih stabala izloženi velikom riziku od gubitka.


Prethodno dozvoljene metode kemijske kontrole pokazale su se teškima i nepopularnima u urbanim sredinama. Za smanjenje napada štetnika potrebna su bila ponovljena prskanja visoko u meristemski vrh i grane. Njihov uspjeh je u velikoj mjeri upitan zbog ograničenja u tehnikama primjene.

Vrste palmi

Najprisutnije na našem području su 5 vrsta palmi koje se vrlo često mogu vidjeti duž naše jadranske obale: kanarska datulja (Phoenix canariensis), visoka žumara (Trachycarpus fortunei), niska žumara (Chamaerops humilis), kalifornijska lepezasta palma (Washingtonia filiferai meksička Washingtonia (Washingtonia robusta).

Phoenix canariensis

Trachycarpus fortunei

Washingtonia robusta

Washingtonia filifera

Chamerops humilis

Jednostavan tretman mikro injektiranjem s minimalnim oštećivanjem palmi i drveća, te bez ikakvog negativog utjecaja na okoliš i ljude.

Temeljit i siguran postupak

Patentiranu i registriranu formulaciju insekticida primjenjujemo isključivo injektiranjem u deblo palme, i to jednom godišnje. Tretiranu palmu bilježimo putem GPS lokacije i uz vašu pomoć, nastavit ćemo ju pratiti kroz budućnost.

Koristimo REVIVE® II, proizvod koji je prošao neovisne i vrlo stroge sigurnosne testove te je jedino registrirano redstvo za tu namjenu u RH. Sredstvo je sigurno za palme i drveća koje štiti i spašava, sigurno je za okoliš i izvođača radova te ne utječe na korisne kukce i oprašivače (pčele i bumbare). Pripravak se injektira pod pritiskom direktno u deblo palme na razini od oko 80 cm od tla. Zatvorenom sustavu primjene imamo zahvaliti što je negativni utjecaj na okoliš i ljude minimalan tj. nikakav. Stablo apsorbira 100% pripravka zbog čega nema nikakvih gubitaka niti raspršivanja sredstva u okolinu.

Štetnici

Crvena palmina pipa

Crvena palmina pipa (Rhynchophorus ferrugineus) trenutno je najdestruktivniji štetnik ukrasnih palmi na našoj obali i cijelom mediteranu. Postoje razlike u osjetljivosti između različitih vrsta palmi, a kao jedna od najosjetljivijih pokazala se vrsta kanarska datulja, vrlo česta i dekorativna palma na našim rivama, osobito južnog i srednjeg Jadrana.

Crvena palmina pipa je insekt čiji odrasli oblik možemo vidjeti van palminog debla u potrazi za mjestom gdje će položiti jaja dok štetu unutar debla radi ličinka koju najčešće ne viđamo jer se nalazi unutar debla palme, najčešće oko vegetacijskog vrha.

Takav načn života ličinke ovog štetnika čini ju iznimno problematičnom za suzbijanje jer je teško dohvatljiva standardnim načinima zaštite poput prskanja insekticidima. Osim toga, prskanje insekticidima predstavlja velik problem zbog visine palmi, a i zbog sigurnosti za ljude i kućne ljubimce.

Palmin drvotoč

Palmin drvotoč je štetnik južnoameričkog podrijetla koji je prvi put detektiran u Hrvatskoj 2011. godine. Najčešće napada palme vrste Trachycarpus fortunei (žumare), ali može napasti i druge vrste (Phoenix c., Washingtonia f.). Odrasli oblik može prijeći velike udaljenosti (preko 40 km) u potrazi za novim domaćinom gdje će odložiti jaja iz kojih se razvijaju ličinke koje se ubušuju u deblo palme (endofagi). Razvoj ličinke traje jako dugo (od 10.5 do 18.5 mjeseci) te se ponašaju kanibalistički (ličinka jedna drugu jedu kad se susretnu u deblu). Ličinke mogu narasti i do 9 cm te tada uzrokuju još veće štete i na kraju smrt palme (palma ugine u roku od 2 do 4 godine). Problem kod ovog štetnika što ne postoje feromonski mamci za praćenje leta i detekciju ranih zaraza, a ličinke je jako teško suzbiti klasičnim metodama zaštite (zalijevanje vegetacijskog vrha) jer se štetnik ubušuje duboko u deblo. Štetnik je u Hrvatskoj na području Istre počinio velike štete i proširio se na skoro sva područja upravo zbog toga što je teško detektirati rane napade kao i zbog neučinkovite zaštite i suzbijanja. Samo na području Pule je uklonjeno preko 500 stabala žumara.

Glavni palmin neprijatelj je Crvena palmina pipa (Rhynchophorus ferrugineus), polifagni štetnik podrijetlom iz Jugoistočne Azije. Najčešće napada palme iz roda Phoenix (prave datuljarke i kanarske datulje), a rjeđe i palme iz roda Washingtonia (lepezaste palme) ili Trachycarpus (žumare).

Do pojava prvih vidljivih simptoma dolazi najčešće kada je stanje palme već kritično. Oštećenja na listovimapoput zareza škarama ili rupe na listovima, gubljenje simetrije krune palme i abnormalno sušenje mladog
lišća. Kod teških infekcija dolazi do potpunog urušavanja krune. Uslijed destrukcije toga dijela palme potpuno ugibaju i nemaju šansu oporavka.

Koristimo REVIVE® II, proizvod koji je prošao neovisne i vrlo stroge sigurnosne testove. Sredstvo je sigurno za palme koje spašava, sigurno za okoliš i izvođača radova te ne utječe na korisne kukce i oprašivače (pčele i bumbare).lišća. Kod teških infekcija dolazi do potpunog urušavanja krune. Uslijed destrukcije toga dijela palme potpuno ugibaju i nemaju šansu oporavka.

Pripravak se injektira pod pritiskom direktno u deblo palme na razini od oko 80 cm od tla. Zatvorenom sustavu primjene imamo zahvaliti što je utjecaj na okoliš i ljude minimalan. Stablo apsorbira 100% pripravka zbog čega nema nikakvih gubitaka u okolini.

Nije nam cilj odraditi jedan tretman i zaboraviti na palmu. Cilj je pratiti stanje tretirane palme kroz godine te redovito provjeravati je li se Crvena pipa vratila. Svaka palma ima svoj broj i podatke o lokaciji. Suvremena nam tehnologija omogućuje da detektiramo simptome zaraze i djelujemo na vrijeme, no u tome nam treba i vaša pomoć – o palmama se valja kontinuirano brinuti.

Palma je predivno, romantično drvo i lako ih je voljeti. Osim toga imaju i arhitektonsku vrijednostu, ekološki su pročišćivači koji filtriraju zagađivače u zraku i smanjuju zagađenost bukom. Dokazano poboljšavaju zdravstveno i emocionalno stanje stanovnika te smanjuju udare vjetra i reguliraju temperaturu.

Injektiranje zaštitnog sredstva idealno je obaviti tijekom proljeća ili u jesen, no tretiranje je moguće i ljeti.

Ponekad palme trebaju više od primjene sredstva protiv nametnika. Dendrokirurgija fizičko je čišćenje srca palme, delikatan zahvat u kojem se mehanički rješavamo nametnika, poboljšavamo stabilnost stabla i postavljamo uvjete za pravilan rast lišća.