Palmin drvotoč (Rhynchophorus ferrugineus) je štetnik koji potiče iz Južne Amerike, a prvi put je detektiran u Hrvatskoj 2011. godine. Iako je njegova prisutnost u našim krajevima relativno nova, šteta koju uzrokuje brzo je postala ozbiljan problem, osobito za ljubitelje palmi u priobalnim područjima. Ovaj štetnik najčešće napada palme vrste Trachycarpus fortunei (žumare), ali nije ograničen samo na njih – napada i druge vrste palmi kao što su Phoenix canariensis (kanarska palma) i Washingtonia (vashingtonia).
Što je palmin drvotoč i kako napada palme?
Odrasli oblik palmina drvotoča sposobnost je prijeći velike udaljenosti, ponekad čak i do 40 kilometara, u potrazi za novim domaćinom. Čim pronađe odgovarajuću palmu, odlaže svoja jaja, a iz njih se razvijaju ličinke koje se ubušuju u deblo palme, gdje nastavlja svoj razoran ciklus. Ove ličinke, koje su endofagi, imaju vrlo spor razvojni ciklus – od 10,5 do čak 18,5 mjeseci. Osim toga, ličinke se ponašaju kanibalistički, što znači da će jedna ličinka pojesti drugu kad se susretnu u deblu palme.
Razvijene ličinke mogu narasti do 9 cm i uzrokuju ozbiljne štete na palmi. Dugotrajni proces ubušivanja u deblo stablo oslabljuje palmu, što je dovodi do uginuća u roku od 2 do 4 godine. Ponekad je teško prepoznati napad u ranoj fazi, jer simptomi oštećenja debla mogu biti suptilni dok štetnik ne napravi ozbiljnu štetu.
Suzbijanje palminog drvotoča: Zašto je izazovno?
Jedan od najvećih problema u borbi protiv palminog drvotoča je nedostatak učinkovitih metoda za rano otkrivanje i suzbijanje ovog štetnika. Naime, trenutno ne postoje feromonski mamci koji bi pomogli u praćenju leta i detekciji rane zaraze. Iako je korištenje klasičnih metoda zaštite, poput zalijevanja vegetacijskog vrha palme, standardni pristup, ovaj štetnik se ubušuje duboko u deblo, što znači da tradicionalne tehnike nisu učinkovite.
Dugotrajan razvoj ličinki, uz kanibalizam koji dodatno povećava razmjere štete, čini suzbijanje još težim. Kako bi se učinkovito borili protiv ovog štetnika, stručnjaci u Hrvatskoj pozivaju na razvoj novih tehnika i alata koji bi omogućili brže i preciznije prepoznavanje napada.
Razmjeri štete u Hrvatskoj
U Hrvatskoj je palmin drvotoč uzrokovao velike štete, osobito u Istri, gdje je počinio ozbiljne gubitke na stablima palmi. U Puli je, na primjer, uklonjeno više od 500 stabala žumara, a štetnik se brzo proširio na druge dijelove obale. Glavni razlog za ovaj brzi širenje leži u tome što je vrlo teško prepoznati početne stadije napada, a neučinkovite metode suzbijanja olakšavaju širenje.
Uz to, činjenica da odrasli oblici drvotoča mogu migrirati na velike udaljenosti znači da se problemi s ovim štetnikom mogu proširiti izvan područja koja su već pogođena, čineći borbu protiv njega još složenijom.
Palmin drvotoč predstavlja ozbiljnu prijetnju za palme u Hrvatskoj, osobito u obalnim područjima. S obzirom na spor razvoj ličinki, kanibalizam među njima, te poteškoće u ranom prepoznavanju i suzbijanju štetnika, borba protiv ovog štetnika zahtijeva nove pristupe i tehnologije. Stručnjaci i vlasti morat će poduzeti koordinirane mjere kako bi smanjili štetu i spriječili daljnje širenje ovog opasnog invazivnog organizma.